Torske MO, Krokstad S, Stamatakis E, Bauman A
Vi brukte data fra voksne deltakere i HUNT2-undersøkelsen (1995 – 1997), og fulgte dem gjennomsnittlig i 18 år. Dette for å se om hundeeiere levde lengre enn deltakere som ikke eide hund.
Resultatet viste at de som eide hund ikke hadde lenger levealder enn de som ikke var hundeeiere, og at de heller ikke var mer fysisk aktiv.
Selv om nordtrøndere som eier hund ikke er mer fysisk aktive enn andre, kan dette være tilfelle i for eksempel bybefolkninger.
For å kunne være helt sikker på at hundehold ikke øker levealderen må vi ha bedre data. Da kan vi sammenligne de personene som virkelig er mer fysisk aktiv på grunn av hunden med andre grupper i datamaterialet.
Publikasjon: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0179832
Originaltittel: Dog ownership and all-cause mortality in a population cohort in Norway: The HUNT study.
Kontaktperson: Steinar Krokstad@hnt.no