Mange tolererer Imurel godt og merker ingen bivirkninger av Imurel, men inntil 20-25% opplever noen form for bivirkninger av medikamentet. Kvalme forekommer hos en del, særlig i starten, men vil som regel gå over av seg selv.
Utslett, feber og leddsmerter kan forekomme - dette er symptomer som gjør at man må kontakte lege, og mest sannsynlig slutte med Imurel. Plagene vil da forsvinne.
Det er viktig å oppsøke legen (vanligvis fastlegen) ved mistanke om infeksjon, selv om den er mindre alvorlig, slik at man kan bli undersøkt og evt. behandlet tidlig. Tegn på infeksjon kan være feber, vedvarende hoste, kortpustethet, vekttap, nattesvette, diare, sår/utslett, tannproblemer, svie ved vannlating eller influensalignende symptomer. Om du ikke får tak i fastlegen kan du kontakte legevakt, eller evt. ringe gastrolege ved å kontakte gastropoliklinikken.
Bukspyttkjertelbetennelse kan forekomme. Dette gir typisk feber og smerter øverst i magen, av og til med utstråling til ryggen. Ikke vent med å kontakte lege.
Risikoen for livmorhalskreft er også noe økt, og det anbefales årlige kontroller med celleprøve hos gynekolog mens behandlingen pågår.
Imurel påvirker produksjonen av ulike blodcelletyper i beinmargen (oftest hvite blodlegemer, men også røde blodlegemer og blodplater). Milde effekter er vanlige, kontrolleres bare og trenger ingen behandling. Hos noen kan denne beinmargshemmende effekten bli for kraftig, slik at Imurel må stanses. Ta kontakt med lege dersom du få sår i munn/nese, neseblødninger eller blodutredelser i huden. Når man slutter med medisinen går disse effektene tilbake.
Andre forholdsregler:
Imurel medfører at huden blir lysømfintlig, dvs. den tåler mindre direkte sollys før den skades. Det er derfor viktig med høy solfaktor på solrike dager, og at man ellers beskytter huden med hatt/klær for å unngå for mye eksponering. Risikoen for hudkreft er litt økt etter mange års bruk.
Risiko for lymfekreft er lett økt ved langvarig bruk av Imurel, hovedsakelig hos pasienter over 65 år.
Hos unge menn (under 35 år) bør man være tilbakeholden med å kombinere Imurel med TNF-hemmer (Remsima, Humira, Simponi, m.fl) i lenger enn 6-12 måneder, da lenger behandling kan gi økt risiko for en sjelden type lymfekreft.
Samtidig bruk av 5-ASA medisiner kan hemme nedbrytingen av Imurel og dermed øke blodnivåene av virksom medisin (6-TGN), men dette er vanligvis ikke er problem så lenge man følger med på 6TGN-nivået.
Bruk av allopurinol (Allopur) (behandling for urinsyregikt) samtidig med Imurel kan gi svært økte nivåer av Imurel i blodet og gir fare for forgiftning. Gastrolege bør ha ansvar for slik behandling med meget reduserte Imureldoser.