Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Biopsi

Vevsprøver fra prostata

Vevsprøve, også kalt biopsi, er uttak av vevsbiter for å kartlegge vevstype. Ved uttak av vevsbiter fra prostata brukes ultralyd som veiledning.

Før

I forbindelse med vevsprøver, må eventuell behandling med blodfortynnende medisiner avsluttes. Dette gjøres for å minske blødningsfaren under inngrepet. Dersom du bruker blodfortynnende medisin, er det derfor viktig at du leser innkallingsbrevet nøye og følger instruksjonen. 

Under

Du får lokalbedøvelse. Denne settes med en sprøyte i prostatakjertelen.

Undersøkelsen foregår ved at vi gjør ultralyd av prostata via endetarmen, og tar vevsprøver av prostata med en nål som blir ført gjennom huden mellom endetarmen og pungen (perineum). Vi tar ut flere prøver som blir undersøkt i mikroskop for å se om de inneholder kreftceller.

 

Etter

Etter vevsprøvetakingen kan du reise hjem. Du kan kjøre bil selv.

Blod i urin, avføring eller sædvæske er vanlig etter vevsprøvetakingen og kan vedvare i flere uker. Noen kan også oppleve vansker med å late vannet og vil trenge hjelp av helsepersonell. 

Vi setter opp time for gjennomgang av prøvesvar 3-4 uker etter at du har vært hos oss.

Vær oppmerksom

Ved smerter, feber og vansker med å late vannet etter hjemkomst, må du søke lege umiddelbart og gjøre oppmerksom på at du har tatt prøver av prostata.

Kontakt

Sykehuset Levanger Kirurgiske enheter ved Sykehuset Levanger

Kontakt Kirurgiske enheter ved Sykehuset Levanger

Oppmøtested

Oppmøtested avhenger av type behandling. Du får informasjon om hvor du skal møte i innkallingsbrevet.

  • Kirurgisk dagenhet har lokaler i femte etasje.
  • Kirurgiske og ortopediske sengeposter er lokalisert i tredje etasje.
  • Poliklinikker har lokaler på samme plan som hovedinngangen.
Bygningsfasade på Sykehuset Levanger. Foto.

Sykehuset Levanger

Kirkegata 2

7601 Levanger

Praktisk informasjon

Du kan koble deg til og surfe gratis på nettverket GjestenettHMN. Passord bestiller du i nettleseren, og får tilsendt på sms. Det trådløse nettverket har dekning de fleste steder på sykehuset.

​Ønsker du kontakt med sykehusetpresten kan personalet på avdelingen formidle dette.

Preste- og samtaletjenesten, Sykehuset Levanger

Diagram


​​​​Narvesen drifter kiosk på dagtid, samt mat- og drikketilbud via automater utenfor åpningstid. Kiosktilbudet inkluderer salg av blomster.​

Du kommer til Sykehuset Levanger med rutegående buss eller tog. Buss stanser ved Sykehusets hovedinngang. Tog stanser ved Levanger Stasjon, cirka 1 kilometer fra Sykehuset Levanger. Det er togstasjon på Trondheim Lufthavn Værnes. Togturen mellom flyplassen og Sykehuset Levanger tar ca. 50 minutter.

entur.no

SAS.no

Norwegian.no

Widerøe.no

Levanger Taxi har telefonnummer 74 08 14 00.

Det er begrenset med parkeringsplasser ved sykehuset. Vi anbefaler derfor at besøkende reiser kollektivt. Buss stopper like ved hovedinngangen.

Kommer du med bil, er det parkeringsmuligheter på flere parkeringsplasser på sykehusområdet. For våre blodgivere er det gratis parkering på avsatte plasser. Alle øvrige plasser er betalingsplasser. Du kan betale kontant, med bankkort eller easy:park app på mobiltelefon. Informasjon om dette finner du på parkeringsautomatene.

Vi anbefaler ikke bruk av egen bil ved innleggelse, dagkirurgi eller annen poliklinisk operasjon. Behandling og medisinering kan føre til at bilkjøring må unngås.


Reiser du til og fra offentlig godkjent behandling, kan du ha rett til å få dekket reiseutgifter. 

Pasientr​eiser


​Det er ikke tillatt å røyke inne i sykehusbyggene. Du kan røyke på anviste steder i nærheten av hovedinngangen.

Ønsker du nikotintyggegummi eller nikotinplaster ved innleggelsen på sykehuset? Ta kontakt med personalet når du er kommet på avdelingen, så får du hjelp.

På sykehusapoteket får du kjøpt medisiner, sykepleieartikler og andre apotekvarer, og råd og veiledning om bruk av legemidler og utstyr. Sykehusapoteket ligger på bakkeplan til høyre fra hovedinngangen.​

For åpningstider og kontaktinformasjon, se sykehusapotekets hjemmeside

Sykehuskafeen er åpen for alle. 

Sykehuskafeen finner du i 1.etasje.

Åpningstider

Hverdager: 07:30 - 16:30
Helg/helligdager: 09:00 - 15:00
Åpningstider kan avvike ved lavaktivitetsperioder.
 
Middag serveres fra klokka 12:00 alle dager.

Bruk av mobiltelefon er tillatt på sykehuset. Vennligst sett mobilen på lydløs og ta hensyn til andre pasienter.​